Jännityskirjallisuuden ympärille kiertyvä upouusi kirjallisuusfestivaali Helsinki Noir ajoittuu helmikuun viimeiselle viikolle. Päätapahtuma on Aleksanterinteatterissa 27.-28.2.2026 ja sinne ovat lupautuneet eturivin rikoskirjailijoita meiltä ja maailmalta. Satu Rämö, Max Seeck, Leena Lehtolainen, Patricia G. Bertényi, Matti Laine, Kale Puonti, Helena Immonen, Lilja Sigurdardóttir ja moni muu valovoimainen menestyskirjailija esiintyy viikonlopun aikana Aleksanterinteatterin lavalla.
Päätapahtuma on peräti kaksipäiväinen ja sinne myydään yhden ja kahden päivän lippuja sekä lisäksi eksklusiivisia VIP-lippuja. Lipunmyynti aukeaa 1.4.2025 ja lippuja Helsinki Noir -kirjallisuusfestivaaleille myy Lippu.fi-sivusto. Merkitse päivä kalenteriin ja varmista paikkasi vuoden jännittävimmässä tapahtumassa!
Tällainen on Helsinki Noir
Helsinki Noir kasvaa kokonaiseksi festivaaliviikoksi, kun kirjallisuustapahtumia tuotetaan runsaasti Helsingin keskustaan. Helsingin kaupunki on mukana suunnittelemassa kaupunkilaisia kiinnostavia kohtaamisia ja tilaisuuksia helmikuun viimeiselle viikolle. Kirjailijoiden esiintymisiä, teemaan nivoutuvia elokuvanäytöksiä, koululaisten kirjallisuustapahtumia kirjastoissa, teemakävelykierroksia, lukupiirejä ja kirjallisuuden ympärille kiertyviä pubi-visoja sekä muita matalan kynnyksen tilaisuuksia on vireillä.
Osa tilaisuuksista on maksullisia ja osa ilmaisia. Tapahtuman nettisivuille www.helsinkinoir.net päivittyy jatkuvasti tietoa tapahtumista. Ota Helsinki Noir seurantaan myös Instagramissa (@helsinkinoirfestival) ja saat nopeasti tiedon uusista kirjailijoista ja kiinnostavista tapahtumista.
Helsinki Noir: esikuvat ovat Reykjavikissä ja Lyonissa
Helsinki Noirin esikuvia ovat mm. Iceland Noir marraskuisessa Reykjavikissä tai Quais du Polar huhtikuisessa Lyonissa. Näitä tapahtumia yhdistää halu saada kaikenikäiset kaupunkilaiset yhteisiin tilaisuuksiin keskustelemaan kirjoista, tapaamaan kirjailijoita ja innostumaan lukemisesta ja aivan erityisesti meitä suomalaisia kiehtovasta jännitysviihteestä.
Tulevina vuosina Helsinki Noir -kirjallisuustapahtuma haluaa tarjota elämyksiä jännityskirjallisuuden parissa myös Helsinkiin tuleville turisteille sekä kotimaasta että ulkomailta asti.
Kommentteja Helsinki Noir -kirjafestivaalista
”Haluamme tarjota kaupunkilaisille kiinnostavia noir-henkisiä tapahtumia kirjallisuuden parissa. On tärkeää, että kirjallisuus ja lukeminen näkyisivät kaupunkikuvassa ja kynnys osallistua erilaisiin kirjallisuusaiheisiin tilaisuuksiin olisi mahdollisimman matala. Kirjallisuus inspiroi ja vaikuttaa myös esimerkiksi elokuviin, tv-sarjoihin, musiikkiin ja peleihin. Onkin mahtavaa toteuttaa eri viihteenlajien yli kurottavaa tapahtumakokonaisuutta. Kutsumme yrityksiä ja yksityishenkilöitä mukaan, tehdään Helsingistä helmikuussa jännitysviihteen suurkaupunki”, toteaa WSOY:n toimitusjohtaja Timo Julkunen.
”Helsingin kaupunki toivottaa ilolla uudenlaisen kirjallisuustapahtuman tervetulleeksi elävöittämään Helsinkiä erityisesti talvikaudella. Lisäksi uskomme, että lukeminen on supervoima ja olemme mielellämme edistämässä kaikenikäisten kaupunkilaisten ja vierailijoiden lukuintoa”, kertoo Helsingin kaupungin viestintäjohtaja Liisa Kivelä.
”Koen lukijoiden kohtaamisen erityisen merkityksellisenä. Siksi on upeaa olla mukana Helsinki Noirissa, vanhan kotikaupunkini tutuilla kulmilla. Erityisen kiinnostavaa on, miten ihmisyyden pimeät puolet kurottavat kirjojen sivuilta yhdessä jaettaviksi kokemuksiksi lukupiirien, tv-sarjojen ja musiikin kautta”, iloitsee kirjailija Satu Rämö.
”Lukutaidon heikentyessä on elintärkeää järjestää myös räätälöidysti lapsille ja nuorille suunnattuja matalan kynnyksen tilaisuuksia, jotka innostavat lukuharrastuksen äärelle. Jännityskirjallisuus on aina kiehtonut lapsia ja nuoria, joten Helsinki Noirin mahdollisuudet kannustaa koululaisia lukemaan ovat erinomaiset”, pohtii WSOY:n yhteiskuntasuhde- ja vastuujohtaja Jenni Haukio.