Kirjablogimme Vieraskynä-kategorian seuraava kirjailija on Marja Kihlström. Kihlström on erityistason seksuaaliterapeutti, joka ylläpitää suosittua Puhu Muru -sivustoa. Kihlströmin herkkä ja ymmärtävä tapa puhua seksuaalisuudesta kannustaa lukijoita rakastamaan itseään ja nauttimaan omasta kehostaan. Iso O on päivitetty laitos Suomen tunnetuimman seksuaaliterapeutin järisyttävästä orgasmioppaasta.
"Hyvin harva meistä – sukupuoleen katsomatta – on saanut hyvää seksuaalikasvatusta. Vielä harvemmalle on kerrottu, että seksiä tulisi tehdä ennen kaikkea nautinnon takia."
KUVA: Inka Sov
TEKSTI: Marja Kihlström
Päivitetty orgasmiopas on matka syvemmälle itseen
Voin rehellisesti myöntää, etten ihan tiennyt, mitä kaikkea oman kirjan päivittäminen tarkoittaa. Kyse ei ole pelkästä tiedon päivittämisestä, vaan prosessin aikana kohtasin myös kahdeksan vuoden takaisen itseni niin seksuaaliterapeuttina kuin naisena.
Alkuperäinen Iso O – Matkaopas huipulle ilmestyi vuonna 2018. Olin silloin aivan urani alussa seksologina ja 32-vuotias pienten lasten äiti. Koen suurta kiitollisuutta, että sain kohdata nuoremman itseni ja kiittää häntä rohkeudesta astua esiin puhumaan kaikkien naisten puolesta.
Sama palo, mikä ajoi minut kirjoittamisen pariin alunperinkin, oli tallella: halusin auttaa naisia löytämään oman nautintonsa ja omistajuuden omaan seksuaalisuuteensa. Sen kautta syntyy vahvempi kokemus myös oman elämän omistajuudesta laajemmin. Halusin saada naiset tuntemaan, että he eivät ole viallisia vaan arvokkaita. Halusin auttaa luomaan yhteyden naisten ja sukupolvien ketjuun. Moni lukija on sanonut minulle, että Iso O voi muuttaa lukijansa elämän, kun oma seksuaalisuuden omistajuus löytyy. Se taas muuttaa tulevienkin sukupolvien tyttöjen ja naisten tarinaa ja rohkaisee ottamaan itsellemme oman seksuaalisuuden voimamme, mikä on aina meille kuulunutkin.
Hyvin harva meistä – sukupuoleen katsomatta – on saanut hyvää seksuaalikasvatusta. Vielä harvemmalle on kerrottu, että seksiä tulisi tehdä ennen kaikkea nautinnon takia. Nämä seikat ovat osaltaan vaikuttaneet naisten orgasmivaikeuksiin. Miten oma kokemuksesi seksistä olisi muuttanut, jos huomio olisi ollut pelottelun sijaan nautinnossa?
Kyse on myös tasa-arvosta. Orgasmien epäsuhta naisten ja miesten välillä vaikuttaa kaikissa suhteissamme myös heterosuhteiden ulkopuolella. Naisen seksuaalisuutta on vuosisatojen ajan rajoitettu niin lakien kuin tekojenkin kautta, eikä se siten ole koskaan ollut pelkkä naisten yksityisasia. Juurisyyt orgasmiepäsuhtaan ovat syvällä yhteiskunnassamme. Naisen seksuaalisuuden voima on herättänyt kauhua, ja siksi sitä on haluttu rajoittaa.
Moni on kysynyt, mikä kirjan päivitetyssä versiossa muuttui alkuperäiseen verrattuna. Ennen kaikkea siihen tuli syvyyttä, mikä heijastaa omaa matkaani ihmisenä ja naisena syvemmälle itseeni ja seksuaalisuuteeni. Kyse on myösammatillisen osaamiseni kasvamisesta sen myötä, kun olen kohdannut terapiavastaanotollani satoja orgasmihaasteista kärsineitä naisia ja pareja ja saanut työskennellä heidän kanssaan.
Naisen seksuaalisuus on aarreaitta, villi huvipuisto ja todellinen satumaa uteliaalle tutkijalle. Olen saanut olla saattamassa monet naiset tutkimusmatkalle omaan nautintoonsa ja nähnyt, miten paljon se voi muuttaa elämää. Päivitetyssä laitoksessa viestini naisille on entistäkin selkeämpi: seksuaalisuutesi on täynnä uusia nautinnon ovia avattavaksi! Se on valtava mahdollisuus. Olen saanut itsekin kokea saman, ja voin kertoa, että se on ollut ihanaa niin minulle itselleni kuin 16 vuotta kestäneelle parisuhteellekin.
Elämme erilaisten seksuaalinormien keskellä. Nuo normit vaikuttavat myös käsitykseemme siitä, mitä kaikkea ”oikeanlainen nainen” on. Seksuaalisuudesta puhutaan niin mediassa kuin somessa enemmän kuin vuonna 2018, mikä on hieno juttu. Tarvitsemme kuitenkin myös asiantuntijatietoa, jotta osaamme olla kriittisiä kuluttamaamme sisältöä kohtaan Näin voimme tehdä parempia valintoja seksuaalisuutemme kannalta ja antautua nautinnolle. Iso O (päivitetty laitos) on tälle matkalle loistava opas, se oli sitä jo ilmestyessään ja on sitä edelleen. Voisin sanoa rakkaudella, että Iso O on myös seksuaalikasvatusta meille aikuisille.
Kumppaneillakin on oma tärkeä merkityksensä, sillä kumppani on paras nautinnon mahdollistaja naisen itsensä rinnalla. Moni kumppanikin ottaa liiaksi paineita naisen nautinnosta ja käyttää sitä peilinä onnistumiselleen ihmisenä ja rakastajana. Mutta miltä tuntuisi, jos voisit itsesi vastuuttamisen sijaan tukea rinnallasi olevaa ihanaa naista löytämään omannautintonsa? Naisen nautintoon vaikuttaa moni asia. Mitä paremmin ymmärrät siitä, sitä hauskempaa teillä tulee olemaan. Siksi Iso O -kirjassa on oma lukunsa kumppaneille – vaikka toki toivon, että kumppanikin lukisi koko kirjan.
Ehkä motivaatiota lukemiseen tai kuunteluun voisi nostaa tieto siitä, että nainen, joka nauttii seksistä ja omistaa seksuaalisuutensa, kokee elävänsä enemmän. Seksuaalisuus kun on elämässä ja ihmisyydessä eräänlainen risteysasema. Kaikki vaikuttaa seksuaalisuuteen ja seksuaalisuus kaikkeen. Miten järisyttävällä tavalla elämäsi voisikaan vapautua, jos siihen kuuluisi nautinto ilman tuskailua sekä syvä tietoisuus, että mun seksuaalisuuteni on mun, ja että olen arvokas juuri sellaisena kuin olen?
Marja Kihlström
Alekoodi PUHUMURU on 31.5. asti voimassa ja sillä saa 20 % alennuksen! 🩷